Danışmanlık Alın

Marka İsmi Nasıl Bulunur?

Yeni bir girişiminiz varsa başlangıç için en önemlisi markanıza özel bir isim bulmaktır. Markanızın isim tescilini alarak işe başladığınızda ‘’ artık bu isim bize ait’’ demiş olursunuz. Doğru marka ismi bulmak girişimcilikte zorlanılan aşamalardan biridir. Ajansımıza marka ismi için başvurduğunuzda ilk öncelikle marka kimliğiniz baz alınır. Doğru isme giden yol markayı tanımakta gizlidir. Marka ismi ilelebet o markaya ait olan bir imza niteliği taşımaktadır. Bu sebeple, marka ismi seçerken oldukça titiz davranmak gerekir. Peki bizler marka ismi araştırması yapmadan, seçenekler sunmadan önce nelere odaklanıyoruz? Bundan bahsedelim.

marka ismi nasil bulunur

Marka İsmi Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Akılda Kalıcı Olmalı!

Marka ismini çok uzaklarda aramamak gerekir. Çok fazla düşünüldüğünde zorlama bir isim ortaya çıkacaktır. Markanın hizmet ettiği sektör neleri çağrıştırıyor? Zihinde ilk hangi kelimeler uyanıyor? Bu soruların cevabı akılda kalıcı marka ismi için yönlendirici olacaktır.

Mesaj Vermeli!

Dünyadaki en ünlü markaların isimlerine bir bakın. Bu isimler bazen tek kelimeden oluşsa bile o haliyle de markadaki odaklanılması gereken özelliğe vurgu yapar. Markanız müşterilerine nasıl seslenmek istiyor? Potansiyel müşterileriniz markanızı nasıl tanımalı? Enerjik mi? Hızlı mı? Sempatik mi? Şakacı mı? Ciddi mi? Bu özelliklerden hangisi markanızın kimliğine yakınsa isimde ona vurgu yapılabilir.

Telaffuzu Zor Olmamalı!

Marka ismi bir tekerleme değil ki söylerken imtihandan geçilsin (?) Kolay telaffuz edilen marka isimlerinin unutulması zor olur. Bu sebeple marka ismi seçilirken kısa ve öz kelimelerin başrolde olması doğrudur. Siz söylemekte zorlandığınız kaç ismi hafızanızda tutuyorsunuz? Buradan pay biçin…

Esnek Bir İsim Olmalı!

Markanız olduğu haliyle kalmayacak değil mi? İleriye dönük düşünmek marka ismi seçerken yaşayabilen özellikte olması gerektiğini gösterir. Şu an ki konumunuzla iki sene sonraki muhtemelen aynı olmayacaktır. İşiniz büyüdükçe değişmesi gereken bir marka ismi yerine esnek olan, itibar arttıkça değerlenen isimlere odaklanmak gerekir.

Kulağa İyi Gelmeli!

Bu sahiden iyi bir marka ismi için aranan özelliklerdendir. Kulağa iyi gelen estetik isimler marka adına yapılmış harika buluşlardandır. Onu söylemek ve tekrarlamak markanın çağrıştırdıklarını pekiştirecektir. Ne harika isim! Dedikleri an konu kapanmıştır. Sizi tanımak isteyenlerin ilk sordukları soru sen kimsindir.İsminizi duymak ve sizi tanımak isterler. Bu markanız içinde geçerli bir durumdur.

İsim Tesciline Uygun Olmalı

Markanızın dijital dünyadaki varlığını hiçe saymanız doğru olmaz. Bu sebeple seçeceğiniz marka ismi web sitesi alan adı için geçerli, daha önce alınmamış bir isim olmalıdır. Markanızın özgünlüğü neden önemli bu noktada anlayabilirsiniz. Marka tescil başvurusunda bulunurken size bu ismin daha önce kullanılıp kullanılmadığı hakkında da bilgi verilir. Tabii ajansımız isim seçenekleri sunarken tüm şartlara uygun olmasına dikkat eder ve gerekli ön hazırlıkları yapmış olur.

Marka İsmi Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Rekabetin gittikçe arttığı çağımızda markaları birbirinden ayıran noktalardan biri de isimdir. Çağın gerisinde kalmış, sönük bir isim markanızın imajını bozabilir. Farklı olmak ve tabii çağa ayak uydurmak istiyorsanız modern bir marka ismi olmadan asla yola çıkmayın. Rakiplerinize göz dağı vermek için bile ismin rolü büyüktür. Bir de şu önemli ayrıntı gözden kaçırılmamalıdır. Her markanın hitap ettiği hedef kitle farklıdır. Örneğin bir oyuncak markasıysanız hem ebeveynlerin hem de çocukların radarındasınız demektir. Durum böyle olunca küçüğe ve büyüğe hitap edecek eğlenceli ama bir yandan da eğitsel bir isim bulmaya dikkat edilmelidir. Hedef kitleniz markanızın ismini duyduğunda sizi tanımalıdır. Müşteri sayınızın artmasına yardımcı olan tanınabilme kıstası, başarı hızınızı da olumlu etkiler.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir