Dijital Pazarlama Ajansı

Dijitalleşme çağında olmamız sebebiyle artık günümüzde birçok ürün/hizmet alımı, pazarlama stratejileri, araştırma ve bilgi edinme gibi unsurlar dijital ortamlarda sürdürülmektedir. Buna dayalı olarak gerek mikro gerekse büyük işletmeler dijital ortamlarda görülen bu artışı göz ardı etmeyerek, işletmelerini sanal platformlara taşıyarak eski reklam mantığını kısmi olarak kenara koymuşlardır. Peki dijital ortamda pazarlama nasıl yapılır? Dijital pazarlama için neden bir ajans ile çalışılmalı birlikte inceleyerek bir sonuca varalım.

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Dijital Pazarlama Ajansı

Sanal ortamda reklam ve pazarlama mantığı ölçülebilen, stratejik plan üzerinde gidilen ve doğru kararlar ile sürdürülen bir sisteme sahiptir. Bu sebeple bu pazarlama tekniklerini ele alıp, kontrollerini sağlayan gerekli analizleri yaparak müşterilere raporlama sunan ve tüm teknik sistemleri en iyi şekilde kullanan ajanslara dijital pazarlama ajansı denilmektedir.

Eski usul reklamcılık mantığının dışında dijital pazarlama ajansları sosyal medya yönetimi, SEO ( arama motoru optimizasyonu ) SEM ( arama motoru reklamcılığı ) ve web tasarım, mobil uygulama gibi birçok alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından oluşmaktadır.

Dijital Pazarlama Ajansları Ne Yapar? Size Neleri Sunmaktadır?

 • Full Hizmet Anlayışı
  Dijital pazarlama ajansları bazen şirketlerin kısmi olarak online işlemlerini sürdürebildiği gibi bazen de tüm dijital pazarlama, uygulama ve yönetim gibi işlemlerini tek başına almaktadır. Full hizmet anlayışında da hizmet almak isteyen bir şirketin dijital pazarlama ajansı tarafından analiz çalışması, seo ve sem çalışmaları, web, grafik tasarım çalışmaları ve bunlara yakın çalışmaların tümü sağlanmaktadır.
 • Seo ( Arama Motoru Optimizasyonu) Hizmeti
  Seo ( arama motoru optimizasyonu ) çalışması ile dijital pazarlama ajansları işletmelerin sektördeki rakip ve sektör analizlerini gerçekleştirerek işletmelerin potansiyel müşterilerinin dönüşümlerini sağlayacak bazı anahtar kelimelerinin tespiti ile başlamaktadır. Bu analiz sonucunda ajanslar yapılan farklı stratejik seo çalışmaları sayesinde Google, Yandex ve diğer arama motorlarında işletmeleri ön planda tutmayı hedeflemektedir.

Seo hizmeti içerisinde sadece işletmelerin anahtar kelime odaklı çıkmasının yanı sıra ajanslar kullandıkları seo araçları ile işletmelere ait olan web sitelerinin iç teknik seo hatalarının tespitini ve bunların çözümüne yönelik çalışmalar da gerçekleştirir. Ayrıca seo hizmeti kapsamında yer alan site kalite yönergesi, backlink kalite stratejisi, içerik oluşumu ve düzeni gibi birçok etkinlik dijital pazarlama ajansları tarafından gerçekleştirilmektedir.

 • Sem (Arama Motoru Reklamcılığı ) Hizmeti
  Google Ads, Yandex ve Bing reklamlarının yönetilmesi, planlarının oluşturulması ve gerekli tüm analizlerin kusursuz olarak yerine getirilmesi dijital pazarlama ajanslarının görevleri arasında yer almaktadır. Arama motorlarında reklam vermek, ciddi bir analiz ve strateji gerektirmektedir. Çalışma içerisinde yanlış anahtar kelime ve kitle seçimi müşteri dönüşümü sağlamadığı gibi bütçe kaybına da sebep olmaktadır. Bunu basit bir dille anlatmak gerekirse bir firmanın bulaşık makinesi üretip sattığını düşünelim. Bu firmanın potansiyel müşteri kitlesi yeni bulaşık makinesi alacak kişilerden oluşmaktadır. Eğer reklam oluşturulunca bu kitleyi iyi tespit edemeyip, farklı kitlelerin de gelmesine zemin hazırlanır ise bu büyük bir kayıp olacaktır. Bulaşık makinesi alacak kişi yerine arama sorgularında bulaşık makinesi tamiri nasıl yapılır gibi bir soru üzerinden ziyaretçi geliyorsa bu şirket için kayıptan başka bir şey değildir.
  İşte burada devreye dijital pazarlama ajansı tecrübesi girmektedir. Doğru bir dijital pazarlama ajansı seçiminde şirketinizin büyümesine olanak sağladığınız gibi bu işlemleri daha düşük bütçeler ile elde edebilirsiniz.
 • Sosyal Medya Yönetimi
  En önemli pazarlama kanallarından birisi de sosyal medya siteleridir. Bugün milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya sitelerinde her şirket için potansiyel müşteri alt yapısı bulunmaktadır. Önemli olan bu kitleye doğru reklam fikirleri ve stratejisi ile yaklaşmaktır.
  Rakip analizi, müşteri analizi gibi çalışmaların neticesinde hazırlanacak görsel ve metin reklamları ile gerçek kitleye alım duygusu uyandıracak bir reklam portföyü oluşturmak dijital pazarlama ajansı hizmetleri arasındadır.
 • Web Tasarım ve Mobil Uygulama Geliştirme
  Gerek seo gerekse sem uygulamalarında temel alt yapıda web siteleri yer almaktadır. Çünkü web site işletmeler için bir sunum, katalog ve daha birçok alternatifin yerine geçmektedir. Sektörünüze uygun web tasarımları ile daha fazla müşteri kitlesine daha hızlı bir şekilde ulaşabilmeniz mümkündür. Fakat web site tasarımlarının özellikle dijital pazarlama ajansları tarafından inşa edilmesi, işletmeler için daha sağlıklı olacaktır.
  Deneyim ve tecrübelere göre dijital pazarlama araçları UI-UX tasarımları, kullanıcı deneyimi odaklı tasarımlar ve teknik seo konusunda daha başarılı olacağı için, tabiri caiz ise işi ehline bırakmak firmalar için de önemli bir atılımdır. Ajanslar bu konuda işletmenizi ve sektörünüzü sıkı bir analiz çalışması yaparak sizlere en uygun renk, kodlama ve kullanımda web tasarımlar ortaya çıkarmaktadır.

Dijital Pazarlama Ajansları ile İşletmeler Birlik Olmalıdır

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital pazarlamada verimli bir çalışma ve ciddi bir geri dönüş için ajans ile işletme arasında sıkı bir bağlantı kurulmalıdır. Ajanslar analiz ve vaka gibi çalışmaları gerçekleştirmek adına bazı materyallere ihtiyaç duyar ve bunu işletmenin temin etmesi gerekmektedir. Bu sebeple işletme ve dijital pazarlama arasında oluşturulacak sistemsel bağlantılar şu şekilde ilerlemelidir.

 • İletişim ve İş Birliği: Dijital pazarlama ajansları her ne kadar işlerinde uzman olsa da çalışma yapacakları her sektör onlar için yeni bir deneyim sayılmaktadır. Bu sebeple bu konuda işletmeler ajanslara bilgi, veri ve iletişim konusunda yardımcı olmaya özen göstermelidirler. Çünkü her işletme yöneticisi kendi işletmesini, sektörünü ve rakiplerini ajanslardan daha iyi tanımaktadır. Ajanslara aktaracakları bilgi ve ön izlenimler sayesinde pazarlama süreci daha hızlı ve verimli bir hal alacaktır.
 • İki Taraflı Güven: Bir dijital pazarlama ajansı ile anlaştığınızda işletmenizin tüm kapılarını da onlara açmış bulunuyorsunuz. Bu her ne kadar risk ortamı oluştursa da bunu yapmadan başarı elde etmeniz imkânsıza yakındır. Bu sebeple iki tarafın da güven çerçevesi içerisinde hareket edebilmesi için yazılı ve sözlü olarak gizlilik sözleşmesi hazırlamaları, burada yer alan anlaşmalara yasal olarak uymaları daha sağlıklı olacaktır.
 • Sık Sık Görüşmeler Düzenleyin: İşletme ve ajans arasında yapılacak raporlama ve gidişat durum bildirimi, işleyişin sağlıklı yürümesi adına daha çok iyi bir adım olacaktır. Bunu şu şekilde ifade edebiliriz. Xxx kelimesinde hedeflenen yere geldiğimizi varsayalım, bu süreçte ajans üstüne düşeni yapmıştır ama geri dönüşler için şirketlerin durum bilgisini sunması gerekmektedir. Eğer belirtilen anahtar kelime tatmin edici bir geri dönüş sağlamıyor ise buna göre farklı çözümler için görüşmeler sağlanmalıdır.
  Bu seo hizmeti içerisinde olduğu gibi sem, web tasarım ve diğer alanlar için de geçerli bir kural haline gelmelidir.

En iyi Dijital Pazarlama Ajansları Nasıl Seçilir?

 • Partnerlikleri Var mı? : Google iş ortağı, facebook marketin iş ortağı gibi platformlar ile iş birliği olan ajansları daha hızlı çözüm odaklı olmanın yanı sıra bu iş ortaklığından faydalanarak sizlere daha fazla ve farklı imkanları sunabilirler.
 • Çalışanların Uzmanlıkları Nedir? : Bir dijital pazarlama ajansı işletmelerin A’dan Z’ye bir çok alanda isteklerini karşılaması gerektiği için ekip içerisinde grafik tasarımcı, web tasarım uzmanı, seo ve sem danışmanı, marketing uzmanı gibi kişilerin yer alması ve bu kişilerin uzmanlık seviyelerinin iyi olması gerekmektedir.
 • Güven Vermeli: Bireysel ve kurumsal olarak çalışan firmalar bazen olumsuzluklarda soruna çözüm odaklı yaklaşmaktan ziyade farklı unsurlara yönelerek durumdan kurtulma çabasına girmektedir. Bunun yerine sorunlara karşı çözüm üretebilen, kriz anını fırsata çevirebilecek kapasitede dijital pazarlama ajansı ile çalışmanız doğru bir karar olacaktır.
 • Size Ne Katacaklarını Öğrenin: Ön görüşme esnasında mini bir brifing düzenleyerek ajans ile çalıştığınızda sizlere ne katacaklarını öğrenin. Yani herhangi bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak ve sizinle çalışmamız arasındaki fark nedir? Diye bir soru yönelterek, kendilerini ifade etme şansı tanıyın. Kendini iyi ifade edebilen ajanslar işletmenizi de doğru şekilde ifade edebilecektir.

Dijicube Dijital Pazarlama Ajansı Olarak Biz Buradayız

Dijital pazarlama alanında uzun yıllar iş birliği yapmış, hem Google hem de farklı platformlarda partnerlik uygulamasına dahil olmuş bir dijital pazarlama ajansı olarak sizlere yenilikçi ve gelişimci fikirlerimiz ile katkı sağlıyoruz.

Dijicube öncelikli müşteri memnuniyeti misyonunu ele alarak, sizlerin hangi çalışma şeklinden daha fazla verim alacağınızı planlıyor ve bu planı en kısa sürede işleme koyuyor. Bizimle çalışma şirketinize büyük bir katkı sağlayacaktır. Neden mi?

 • İşimizi Seviyoruz: Ekibimizde yer alan arkadaşlarımız yapmış oldukları işlere sadece maddi çıkar noktasından değil, sevdikleri bir oluşumun içinde yer aldıkları için çalışma sürecinde plana daha çok özen gösteriyorlar.
 • Çözüm Odaklıyız: Herhangi bir olası sorunda müşterilerimizi ufak da olsa strese sokmayıp, olabildiğince tüm işlemleri kendi imkânlarımız doğrultusunda çözmekteyiz.
 • Kendimize Güveniyoruz: Ajansımızın kullanmış olduğu onlarca seo, sem ve web araçları ile daha hızlı analizler, çalışma planlaması gerçekleştirerek yaptığımız işlerde daha hızlı sonuca ulaştığımızı gözlemledik. Sizler de bu hizmetten faydalanarak potansiyel müşteri kitlenizi daha fazla katlayabilir ve marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.