Teklif Hazırlamak için Harcanan Zamanı %90 Azaltın

Otomatik fiyatlama, şablon kullanımı, indirimler, onay süreçleri…

Teklif hazırlama işini, satış ekibine yük olmaktan çıkarın. TeamGram CRM ile etkileyici teklifler gönderin.

Ne kadar hızlı teklif hazırlarsanız, müşterilerle konuşup satış sonuçlandırmak için o kadar fazla zamanınız olur.

crm nedir nasil yapilir
customerrecs TR

Müşteri Bilgilerine Anında Ulaşın

Farklı posta kutularına ve bilgisayar dosyalarına dağılmış müşteri bilgilerine ulaşmak zordur.

TeamGram CRM ile müşterilerinizin erişim bilgilerini, görüşme notlarını, yazışmaları ve daha fazlasını güvenle kaydedin. Her yerden anında ulaşın.

Muhasebe ve İş Yönetimizi Bulut Sistemde Yapın

Otomatik fiyatlama, şablon kullanımı, indirimler, onay süreçleri…

Teklif hazırlama işini, satış ekibine yük olmaktan çıkarın. TeamGram CRM ile etkileyici teklifler gönderin.

Ne kadar hızlı teklif hazırlarsanız, müşterilerle konuşup satış sonuçlandırmak için o kadar fazla zamanınız olur.

erp yazilim programi

CRM & ERP Sıkça Sorulan Sorular

Ürün veya hizmetinizi doğrudan satışa yönelik adımlar.

ERP nedir?

ERP kurumların mevcut kaynaklarını bir araya getirerek yönetimini ve en verimli şekilde kullanımı için tasarlanmış yazılımların tümüne verilen adıdır. Kurumlardaki farklı verilen bir arada kullanılması ve saklanması için kurulan birleşik veri tabanı kullanılmaktadır. Kurumların Veri Sisteminin kullanılması sonucunda gerekli analizler ile birlikte en etkin sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır. Bütünleşik yapı ve geçmiş verilerinde sağladığı olanaklar ile planlama sistemi işletmeleri bir adım ileri başlatacaktır.

ERP neleri kapsar?

ERP Sisteminin birleşik bir yapıya sahip olması sebebi ile bünyesinde birçok departmana yer vermektedir.

-Finans Çözümleri

 • Muhasebe ve Cari Yönetimi
 • E-Dönüşüm Yönetimi
 • Duran Varlıklar Yönetimi
 • Virman İşlemleri
 • Çek ve Senet Yönetimi
 • Standart ve Fiili Maliyet
 • Satış Bütçesi Yönetimi
 • Masraflar Yönetimi

-Tedarik Zinciri Çözümleri

 • Satış Yönetimi
 • Satın Alma Yönetimi
 • Proje Bazlı Satın alma Yönetimi
 • B2B Portalı
 • Müşteri Bilgi Yönetimi
 • Stok Yönetimi
 • İthalat ve İhracat Yönetimi

-Üretim Çözümleri

 • Ürün Ağaçları ve Rotalar Yönetimi
 • Fason Yönetimi
 • Üretim Takibi
 • Ürün Konfigüratörü
 • Üretim Planlama
 • Bakım ve Onarım Yönetimi
 • MRP ve DDMRP
 • Kiosk entegrasyonu

-İnsan Kaynakları Yönetimi

 • Şirket Organizasyonu ve Özlük Yönetimi
 • PDKS ve Vardiya Yönetimi
 • Bordro Yönetimi
 • Zimmet Yönetimi
 • İzin Yönetimi
 • Eğitim ve Performans Yönetimi
 • İş Başvuruları Yönetimi
 • Transfer ve Terfi Yönetimi

Kapsamlı ve bütünleşik yapısı ile kullanımı her geçen gün artan ERP Sistemlerinin şirketlerin gelecek planlarının inşasında büyük rol sağlamaktadır.

Neden ERP kullanmalıyım?

Kurumsal kaynak planlama yazılımı, çeşitli işletme fonksiyonlarını yönetmek için kullanılır, ancak diğer çözümlerden daha iyi nasıl olabilir? ERP’nin diğer çözümlerle benzer hedefleri olsa da benzersiz özellikleri onu yazılım pazarında farklı bir rakip haline getiriyor.

Kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemlerinin öneminin herhangi bir kuruluş tarafından göz önünde bulundurulması gereken 8 neden:

1. Daha Fazla Para Tasarrufu

Pek çok satıcı son yıllarda esnek fiyatlandırma sunsa da ERP paketleri hala büyük bir yatırımdır. Birçokları için tek başına yüksek maliyetler, programın kuruluşunuzu para tasarrufu yapması ihtimalinin düşük görünmesine neden olabilir. Ancak bu ön yargıyı geçtikten sonra, ERP sistemlerinin mükemmel bir yatırım getirisi sağladığını görmek kolaydır.

İlk olarak, ERP şu anda kuruluşunuzda parçalanmış olabilecek sistemlerin çoğunu birleştirir. Ürün geliştirmeden ödenecek hesaplara, personeliniz işleri için gerekli tüm araçlara tek bir merkezi sistemden erişebilecek.

Sistemleri birleştirerek, çalışanlarınızın zamanlarını daha verimli kullanmalarına yardımcı olursunuz. ERP ile, kullanıcıların birden fazla sistemde bir bilgi parçasını avlamaları gerekmez. Merkezi veri tabanı ile bilgi almak çok kolaydır. Dahası, kuruluşunuz kullanıcıların birçok sistemde eğitim alma ihtiyacını ortadan kaldırarak ERP ile tasarruf sağlar. Bu sadece eğitime harcanan para miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda dahil olan lojistik çabayı da azaltır. Birkaç farklı satıcı ile birkaç eğitim oturumu ayarlamak yerine, sadece bir tane ile iletişim kurmanız gerekir.

2. Geliştirilmiş İş Birliği

ERP uygulamalarının özellikleri, kullandığınız programa bağlı olarak biraz değişebilir, ancak genellikle tüm sistemler bir şekilde iş birliğini geliştirir. Daha önce belirtildiği gibi, merkezi veri tabanı ERP’yi benzersiz kılan şeyin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu veri tabanıyla, şirketinize çalışması için tek bir doğruluk kaynağı sağlarsınız. Bu, yanlış verilerle çalışarak ortaya çıkan hataları azaltır, maliyetleri daha da azaltır.

Dahası, merkezi bir veri tabanı, tüm ekip üyeleri ihtiyaç duydukları şirket genelinde verilere erişebildiğinden, projeler sırasında herhangi bir tereddüt veya duraklamayı azaltır. Ek olarak, çeşitli sistemler veya kaynaklar arasında bilgi birleştirmeye gerek yoktur. Verilerin tümü tek bir sistem aracılığıyla derlendiğinden, saklandığından, paylaşıldığından ve erişildiğinden, veri dosyalarının ne kadar doğru, eksiksiz veya güvenli olduğu konusunda endişe duyulmaz.

Belki de ekibiniz aynı müşteri bilgisini tekrar tekrar birkaç farklı sisteme giriyorsa, bunu söylemek kolay değildir. Bir ERP olmadan, kolayca önlenebileceği zaman insan hatasını süreçlerinize davet edersiniz.

3. Daha İyi Analiz

Merkezi bir bilgi veri tabanı ayrıca, analiz ve rapor geliştirmenizi kolaylaştırır. Bir ERP tüm veri girişlerini kaydettiğinden ve sakladığından, mükemmel bir iş zekası aracı haline getirir. Satıcınız güçlü işlevler sağladığı sürece, ERP yazılımı ekibinizin çeşitli raporlar oluşturmasını kolaylaştırır ve hızlandırır. Bir ERP olmadan günlerce süren araştırma ve derleme raporları, sadece birkaç dakika sürer.

Çoğu ERP sistemi özelleştirilebilir bir gösterge panosu sağlar, böylece yöneticiler sisteme ilk giriş yaptıklarında raporları görebilirler. Bu raporlar, gelir ve gider tablolarından belirli işlevlere ilişkin öngörü sağlayan özel KPI’lara kadar her şeyi içerebilir. Bu raporlara hızlı bir şekilde erişebilme yeteneği sizin ve ekibinizin daha hızlı kararlar almasını sağlar.

Artık ihtiyaç duyduğunuz raporları oluşturmak için IT personelinize ihtiyaç duymanıza gerek yok. Son olarak, raporlar genellikle erişim düzeyleriyle gelir ve yalnızca yetkili personelin değerli şirket verilerini görmesini sağlar.

4. Geliştirilmiş Verimlilik

Geleneksel yöntemlerle, sıkıcı işler tamamen kaçınılmazdır. Rapor oluşturma, envanter seviyelerini izleme, zaman çizelgesi izleme ve siparişleri işleme gibi görevler, çalışanların saatlerini alır. Zaman ayırmaya ek olarak, bu süreçler çalışanların moralini düşürür ve insanın hata yapmasına yol açar. Aynı veri satırını farklı biçimlerde sayısız kez girdikten sonra en iyi personel bile hata yapar.

Doğru çözümü seçerseniz, bir ERP sistemi en sıkıcı görevlerinizi otomatikleştirebilir. ERP yazılımı içindeki veri tabanı, çoklu veri girişi gibi fazlalık işleri ortadan kaldırır ve sistemin dakikalar içinde gelişmiş hesaplamalar yapmasını sağlar. Bu, ekip üyelerinizin daha fazla akıllı çalışma yapma zamanını arttırarak, işgücü konusunda yatırım getirisini artırır. Bundan dolayı ERP, kuruluşunuzun üretkenliğini, verimliliğini ve karlılığını artırır.

5. Mutlu Müşteriler

Müşterilerinizi yönetmek hiç bu kadar önemli olmamıştı. Dijital çağımızda, gittikçe daha fazla insan hangi giysilerin giyileceği, hangi besinlerin tüketileceği ve hayatlarının nasıl yaşayacağı konusunda tavsiyeler almak için internete yönelmektedir. Tüketicilerin yüzde 84’ü, çevrimiçi yorumlara bir arkadaş kadar güveniyor, önceki müşteri görüşleri her zamankinden daha etkili.

Müşteri memnuniyetini arttırmanın en iyi yolu müşteri merkezli ürün ve hizmetler sunmaktır. ERP bunu birkaç farklı yolla sağlar. İlk olarak, çoğu ERP sistemi bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) aracıyla donatılmıştır veya bir tane ile kolayca entegre edilebilir. Bir ERP ile CRM’niz işletme fonksiyonlarındaki verilere erişebilir.

İletişim bilgilerinin yanı sıra, entegre bir CRM size sipariş geçmişi ve fatura bilgileri gibi ayrıntıları gösterebilir. Bu, ekibinizin, müşterilerinizi isteklerini ve ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmeleri için daha bütünsel görmelerini sağlar. Artan müşteri görünürlüğü, satış potansiyelinizi daha iyi bir üretim sağlamak için formüle etmenize yardımcı olur.

6. Sadeleştirilmiş Uyum ve Risk Yönetimi

Şirketler farklı ülkelerde büyüdükçe ve iş yaptıkça, işinize uygulanan tüm farklı düzenlemeleri takip etmek zor olabilir. Yerel şirketlerin bile çeşitli çevre, bilgi güvenliği ve insan kaynakları düzenlemeleri konusunda endişelenmeleri gerekiyor.

Neyse ki, her aşamada uyumluluğu korumanıza yardımcı olmak için birçok ERP sistemi bu düzenlemeler göz önünde bulundurularak inşa edilmiştir. Ayrıca, ERP yazılımı kimyasal kullanım ve vergi hükümleri gibi şeylerin belgelenmesine yardımcı olmak için yerleşik denetim araçları sunar. Bu, raporları formüle etmeyi ve ilgili yönetim kuruluna göndermeyi inanılmaz derecede kolaylaştırır.

Ek olarak, ERP sistemleri genellikle riski yönetmek için araçlar sağlar. Bu çözümün gelişmiş güvenilirliği ve doğruluğu, muhasebe sırasında hataların daha az olması nedeniyle genel finansal yönetimi iyileştirir. Tahmin araçları aynı zamanda kullanıcıların talep, emek ve bütçe söz konusu olduğunda olayları tahmin etmelerini sağlar. Elinizdeki bu bilgilerle daha güvenli bütçeler, programlar ve ürün geliştirme planları oluşturabilirsiniz.

7. Geliştirilmiş Envanter İzleme

Büyüyen şirketler için en büyük zorluk, genişleyen envanter seviyelerini takip etmek ve izlemektir. ERP sistemleri, tedarik zinciri sırasında envanterinizde sekmeleri tutmak için barkodlama, RFID etiketleri ve seri numaralarını kullanır. Bu araçlar, farklı depolardaki stok seviyelerini takip etmenize yardımcı olur, hangi malların taşınmakta olduğunu ve hangi malların raflarda bulunduğunu belirtir. Artan depo görünürlüğü, toplama, paketleme ve nakliye işlemlerini büyük ölçüde optimize ederek tüm tahmine dayalı işlerin gerçekleşmesini önler.

Envanter takibi, izleme teknolojileri daha doğru rakamlar sağladığından raporlamayı desteklemektedir. Kullanıcılar, hangi ürünlerin en hızlı hareket ettiğini daha fazla talep gösterdiğini ve hangi taşıma maliyetlerini artırdığını görmek için özel KPI’ları yapılandırabilir. ERP’nin sağladığı büyük hassasiyetle, depo yöneticileri daha doğru iş kararları almak için envanterlerinde gerçek zamanlı veri alabilir.

8. Geliştirilmiş Üretim Planlama ve Kaynak Yönetimi

Envanterinizi yönetmenin yanı sıra, ERP sistemleri de üretimi yönetir. ERP, atölye alanı dahil olmak üzere tüm üretim operasyonları hakkında bilgi sağlar. Bu, kullanıcıların kapasiteyi en üst düzeye çıkarmak için üretim programlarını, ekipmanlarını ve işçiliğini optimize etmelerini sağlar.

Ek olarak, ERP Malzeme Listenizi (BOM) ve sabit varlıkları yönetir. Bu yazılım ile kullanıcılar, önceki tüm değişikliklerin kaydını tutmanın yanı sıra BOM’ları da kolayca oluşturabilir ve düzenleyebilir. Sabit varlık yönetimi, kullanıcıların beklenmedik duruş sürelerini azaltmak için ekipman bakımını planlamalarını sağlar, karlılığınızı ve tedarik zinciri ilişkilerinizi geliştirir.

CRM nedir ?

CRM terimi günümüzde daha çok, müşteri ilişkileri yönetimi ihtiyacına yönelik geliştirilmiş yazılım çözümlerini tanımlamak için kullanılıyor. CRM çözümleri, kuruluşlara, tüm müşteri etkileşimlerinin tek kaynakta kaydedildiği ve satış sürecinin takip edilebildiği bir platform sunarak; daha iyi iç iletişim, daha iyi müşteri hizmeti, daha iyi yönetilen satış organizasyonu ve daha çok satış sağlar.

Açılımı “Customer Relationship Management” yani “Müşteri İlişkileri Yönetimi” olan CRM, firmaların halihazırdaki ya da potansiyel müşterileri ile kurdukları ilişkiyi en verimli, etkin, çözümcül ve en kârlı hale getirmek için kullandıkları yöntemleri kapsar.

CRM ne işe yarar?

Tipik bir CRM çözümü, müşteri adayları ile kurulan ilk temastan, satış sonrası hizmetlere kadar tüm satış aşamalarının kolay takip edilebilmesi için birçok özellik barındırır.

Şirket yöneticileri, CRM çözümlerini satış organizasyonunu yönetmek, satış performanslarını ölçümlemek ve süreçleri geliştirmek için kullanılırken; satış ekipleri CRM’i teklif hazırlamak, sipariş takip etmek, geçmiş satışlara erişmek ve tüm bilgileri kayıt altına almak ve diledikleri zaman bu bilgilere kısa sürede erişebilmek için kullanır.

Sayısız e-posta, çeşitli excel dosyaları ve elle yazılmış notlarda saklı müşteri bilgileri yerine, CRM’de belli bir düzenle kaydedilen bilgiler, bir şirketin tüm çalışanlarının gerekli bilgilere ihtiyaç duydukları anda ulaşabilmelerini sağlar.

CRM kullanan bir şirketin müşterisi ofisi aradığında, telefonu açan kişi müşteriyi tanımıyor olsa bile, hızlıca tüm kayıtlara ulaşarak hizmet vermeye devam edebilir, müşterinin yeni taleplerini de ekip arkadaşlarının görebileceği şekilde CRM’e kaydedebilir.

Tüm ekibin müşterilerle nasıl iletişim kurulduğunu, hangi ürünleri satın aldıklarını, ne zaman satın aldıklarını ve daha fazlasını görebilmesi, şirketlerde iş birliğinin ve verimliliğin artması anlamına gelir.

Neden CRM kullanmalıyım ?

       Crm müşteriyi tanımak, müşteri ihtiyacını anlamak, ona uygun hizmet ve ürünler sunabilmek amacıyla toplanan bilgilerin bir organizasyon içerisinde paylaşılması sistemidir. Webticari CRM modülü ile müşteri portföyünüzde bulunan müşterileriniz ile ilgili tüm görüşme trafiğinizi not alabilecek, müşteri ihtiyaçlarınızı belirleyip yeni kampanya ve fırsatlar yaratabillirsiniz.

       CRM müşteri ilişkileri yönetimi modülü sayesinde müşterilerinizin tercih ve eğilimlerini tanıyabilir, doğru pazarlama stratejileri belirleyebilirsiniz. Dünyada, hemen hemen tüm pazarlarda rekabetin arttığı, ürünlerin pazara girme sürelerinin kısaldığı ve marjların düştüğü bir ortamda müşteriye daha etkin ulaşmak, müşterinin isteklerini anlayarak ürün ve hizmetleri bu yönde şekillendirmek büyük önem taşıyor.

      CRM size kağıtsız çalışma ortamı sunar, çalışanlarınızı farklı yetki seviyelerinde tanımlayarak farklı departman ve yetki seviyelerinde süreçlere dahil edebilirsiniz. İş – Görüşme – Ziyaret – Toplantı – Etkinlik Yönetimini müşteri firma ilişkili olarak saklayabilirsiniz, Şikayet Yönetimi ve Teknik Destek havuzunda yer alan ürünleri izleyebilir, durum incelemesi yapabilirsiniz.

     Portföyünüzde olmayan fakat internet, mail, ziyaret veya tavsiye olarak bilgilerini aldığınız sizlere potansiyel olabilecek yeni müşterilerinizle ilgili de kampanya çalışmalarınızı teklif ve görüşmelerinizi bu modülümüz sayesinde görebilir ayrıca satış ekibinizin performansını takip edebilirsiniz.

     Satış temsilcileriniz ve bayilerinize sipariş ve görüşme görevleri atayabilir, e-posta bildirim ve hatırlatma iletileri yaratarak ekibinizin müşteri deneyimi performansını maksimuma ulaştırabilirsiniz. Ayrıca, tüm departmanlarınız sisteme girilen her yeni bilgiye, her yeni siparişe, mevcut stok durumu ve satış fırsatlarına dair güncellemelerden anında haberdar olur.