Reklam Ajansı

Reklam mantığının tarihinin bundan yüz yıllar öncesine dayandığını hemen hemen herkes bilir. Yani teknolojinin olmadığı dönemlerde, olduğu dönemlerde de reklama ürün ve hizmet satışı için her zaman ihtiyaç olacak, mantık sabit kalıp sadece şeklinin değişeceğine emin olabilirsiniz. Çünkü reklam ve reklam araçları ürün-hizmetleri alıcı kitleye en hızlı şekildeulaştırmanın en iyi yoludur.

21.yüzyıl teknolojisinde artık işletmelerin iş yükünü azaltması ve reklam stratejilerini sağlıklı yürütebilmesi adına var olan reklam ajansı, işletmelerin reklam bütçelerini, görsel tasarımlarını, içerik oluşturmalarını ve daha fazlasını kendi bünyelerinde gerçekleştirmektedir.

Peki, nedir reklam ajansı? Kimlerden oluşur ve işletmelere bu ajansların kattığı özellikler nelerdir, detaylı bir şekilde inceleyelim.

Reklam Ajansı Nedir?

Şirketlerin dijital ortamda reklam faaliyetlerini sürdüren, bu planlamada grafik, tasarım, kodlama ve birçok hizmeti üstlenen, şirketlerin potansiyel müşteri kitlesine ulaşması için stratejik faaliyetleri sürdüren ajanslara, reklam ajansı denilmektedir.

Reklam ajansları tüm işlemleri bir arada yapan ekip ve bölüm bölüm yapanlar olarak da ikiye ayrılmaktadır. Bunlar ise şu şekilde isimlendirilir;

 • Kreatif Ajans
 • Sosyal Medya Ajansı
 • Dijital Pazarlama Ajansı
 • Web Tasarım Ajansı

Reklam Ajansları Ne İş Yapar?

Reklam ajanslarının hizmet portföyü ajansın büyüklüğüne göre değişmektedir. Temel çalışma prensibi işletmelerin müşteri kitlesini artırma yönünde planlamalar yapma ve bu planı faaliyete geçirme, rakip analizine göre bir strateji belirleme gibi hizmetleri esastır.

Bu durumu daha net bir hale getirmek gerekirse ise bazı reklam ajansları kendi bünyesinde web tasarım, seo ve sem, dijital pazarlama, grafik tasarım uzmanı gibi ekipler bulundurmaktadır. Bu tür ajanslar tam kapsamlı olup işletmelerin A’dan Z’ye tüm reklamcılık faaliyetlerini sürdürmektedir. Bazı ajanslar ise dar alanda hizmet verip, sadece işletmenin isteğine direkt olarak fayda sağlamaktadır. Buna da en iyi örnek sosyal medya yönetimi ajansları olabilir, bu ajanslar işletmelerin sadece sosyal medya hesaplarını ve bu hesaplara dayalı reklam platformlarını yönetirler.

Detaylı Olarak Reklam Ajanslarının Görevleri Nelerdir?

 • Web Tasarım ve Yazılım Hizmetleri
  Tam kapsamlı veya direkt olarak web tasarım ajansı olan kurumlar, işletmelerin müşterilerinin sektörüne uygun ve kurumsal kimliği öne çıkartacak şekilde web sitelerini tasarlamak ve müşteriye sunmakla görevlidir. Bir web sitesinde olması gereken tüm özelliklerin yanı sıra hizmet verdiği firmaların rakip analizlerini de yaparak, işletme ile fikir alışverişi sonucunda kolay ara yüze sahip ve kreatif bir tasarım sunarlar.
 • Görsel Tasarım Hizmetleri
  Bu alanda uzmanlığı olan firmalar işletmelerin kurumsal kimliklerini ön plana alarak, onlara uygun kartvizit tasarımı, broşür, logo tasarımı ve grafik alanına giren tüm hizmetleri kapsayan bir destek modülü vardır. Ayrıca sosyal medya yönetimi konusunda ehil olmasa da görsel tasarım ajansları, işletmelerin sosyal medyalarını yöneten ekibe post görselleri konusunda da destek vermektedir.
 • Video ve Fotoğraf Prodüksiyon
  Bu hizmet birçok Reklam Ajansı yer almasa da işletmeler için oldukça önem arz eden video ve fotoğraf prodüksiyon hizmet zorlu bir yönetime sahip olup, yüksek oranda yaratıcılık gerektirmektedir. İşletmenin imajını yansıtmak için hazırlanan konsept fotoğraf ve videolar, mekan iç-dış çekimi, ürün çekimi gibi birçok alana bu konuda uzman kişiler destek vermektedir.
 • Dijital Pazarlama & SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
  Dijital pazarlama alanında uzman ekipler tarafından işletmelerin arama motorlarında görünebilirliğinin artması, müşteri kitlesinin genişletilmesi ve firmaların marka bilinirliğinin oluşması için yapılan birtakım teknik çalışmalar bu ekip tarafından gerçekleşmektedir.
 • Sosyal Medya Yönetimi
  İşletmelere ait sosyal medya hesaplarının yönetimi ve optimizasyonu, sosyal mecralarda aktif olarak reklam bölümlerinin kullanılması ve doğru stratejik çalışmaların gerçekleşmesini sağlayan sosyal medya uzmanları tam kapsamlı ajans bünyesinde veya sadece sosyal medya yönetim ajansı olarak hizmet vermektedir.

Tüm bunları ele aldığımızda reklam ajanslarının genel olarak ne iş yaptığı sorusuna işletmelerin dijital platformlarda markalarını, reklamlarını ve müşteri kitlesini en iyi şekilde yönetmek ve daha iyi bir konuma getirmek olarak nitelendirebiliriz.

Reklam Ajansları ile Çalışmak Neden Önemlidir?

Bilenle bilmeyenin bir olmadığı bir alandan bahsettiğimizi düşündüğümüzde markaların dijital pazarda markalarını işini bilen uzmanlara bırakması tabii ki daha sağlıklı ve mantıklı bir davranış olacaktır.

Çünkü sanal ortamda markalarınızın yönetimi yapmanız için birçok araca sahip olmanızla birlikte bu araçların yönetimi ve kullanım konusunda da bilgi birikiminiz olmalıdır. Aksi halde yapacağınız hatalı işlemler sebebiyle markanızı kara listeye sokabilirsiniz.

 • Müşteri kitlenize uygun tasarımlar ile markanızın güncelliğini korur,
 • Ürün ve hizmetlerin öne çıkması için etkili etkileşimler sunar,
 • Web alanında tüm isteklerinize hızlı çözümler sunar,
 • Etkili kriz yönetimi ile markanızı sanal ortamda güven altına alır.

İstanbul Reklam Ajansı Dijicube Size En İyisini Sunar

Metropol şehirlerden birisi olan İstanbul birçok sektörde öncülük yaptığı gibi en iyi reklam ajanslarını bünyesinde bulunduran bir şehirdir. Bir İstanbul reklam ajansı olarak siz değerli müşterilerimizi kalite politikasına ve marka değerlerine bağlı kalarak yapmış olduğumuz profesyonel hizmetler ile markanızı daha iyi konuma getiriyoruz.
Seo, sem ve farklı reklamcılık faaliyetlerimiz ile belirlediğimiz stratejik planlamalar doğrultusunda önce sizi, sonra müşteri kitlenizi iyi taşıyarak markanızı daha fazla kitleye ulaştırıyoruz. Deneyimli kadromuz, çözüm odaklı çalışma prensibi ile birçok işletme tarafından beğeni kazanan DİJİBE, sizlerin dijital platformda düşük reklam bütçeleri ile en iyi işleri yapmanızda zemin hazırlıyoruz.

Reklam Ajansları ile İlgili Sık Sorulan Sorular

En İyi Reklam Ajansı Nasıl Seçilir?

Ajansların bu zamana kadar verdikleri hizmetleri, referansları inceleyerek yapmış oldukları çalışmaları yakından görerek, işletmenize uygun olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Reklam ajansları içinde en iyisini seçmek dijital ortamda işlemlerinizin daha hızlı ve güvenli ilerlemesine olanak sağlar.

Reklam Ajansı Fiyatları Ne Kadar?

Reklam ajansı fiyat listesi diye net bir tabir bulunmamakla birlikte fiyatı belirleyen en önemli unsur işletmelerin istedikleri hizmetlerdir. Her hizmet kendi alanında farklı bir fiyat politikasına sahiptir.

Reklam Ajansları Güvenilir mi?

Her sektörde olduğu gibi reklam ajansları arasında da güven zedeleyen bazı işletmeler tabii ki bulunmaktadır. Burada önemli olan firmaların kendilerini güvence altına alarak gizlilik ve iş sözleşmesi gerçekleştirerek faaliyetleri başlatmasıdır.

Reklam Ajansları Ne Kadar Kazanıyor?

Genellikle dijital reklamcılığa girmek isteyen bireylerin ilk sordukları sorulardan birisidir. Fakat hangi sektörde olursanız olun ne kadar kazandığınızdan ziyade yaptığınız işi severek, mutlu olarak yapmanın gayesinde olunuz.
Muhakkak güzel kazançlar kadar düşük kazanan ajanslar da mevcut. Bu sizlerin verimliliğine ve kaliteli olarak yaptığınız işlere göre değişir.