Sosyal Medya Yönetimi

Günümüz teknolojisinde internet kullanıcısı sayısı toplamda 4,88 milyar olup, bu da dünya nüfusunun neredeyse %61,8’ne denk gelmektedir. İnternet kullanıcılarından 4,55 milyar kişi ise aktif olarak sosyal medya kullanmaktadır. Bu da potansiyel müşteri bulmak için işletmeler adına olumlu ve yüksek bir rakamdır. Bu yüzden ciddi bir sosyal medya yönetimi ile hedef kitlenize daha hızlı ulaşım sağlayarak hizmet/ürün satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Her ne kadar sosyal medya hesabı sahibi olsanız ve düzenli bir paylaşım yapsanız da sosyal medya kullanıcısı olmakla sosyal medya yöneticisi olmak arasında oldukça büyük farklar olmaktadır. Çünkü işletmelerin sosyal medya hesaplarını doğru ve nokta atışı olarak yönetmek için birden çok sosyal medya aracını etkili ve aktif bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Bu araçlar işletmelerin potansiyel müşterilerini tespit etmede, ürün/hizmet satışı için doğru analiz yapmada, hedef kitlelere daha sağlıklı bir şekilde ulaşmada önemli bir rol oynamaktadır.

Özellikle işletmelerin marka bilinirliği için etkili bir pazarlama aracı olan sosyal medya, bazen işletmeler için kâbusa dönüşebilir ve bir karalama kampanyası içerisinde yer alabilmektedir. Bu ve benzeri sorunlar ile başa çıkmak işletmelerin bireysel olarak yapabilecekleri girişim olmaz. Bu alanda uzman sosyal medya yöneticileri, farklı kriz yönetimi stratejileri ile müşteri yorumlarını, paylaşımlarını veya görüşlerini işletmenin lehine olacak şekilde çevirmektedir.

Bu yüzden ısrarlı bir şekilde ifade etmek gerekirse sosyal medya üzerinden gerçekten bir pazarlama niyetiniz mevcut ise bunu konusunda uzman sosyal medya ajanslarına teslim etmeniz gerekmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

 • Soru Ve Sorunlara Karşı Hazırlıklı Olmalısınız

Sosyal medya insanların reel hayatta daha çok rahat ettikleri ve istedikleri gibi davranma yetisine sahip platformlardır. Bu sebeple her bireyin işletmenize karşı yaklaşımı muhakkak farklı olacaktır. Buna dayalı olarak belli bir tecrübe edinene kadar, bazı kalıp sorularda hazırlıklı olup müşterilerle hızlı bir iletişim içerisinde olmalısınız. Çünkü insanlar sorularına karşı geç dönüş sağlayan işletmeleri genellikle tercih etmemektedirler. Ayrıca işletmeniz ile ilgili kısa ve açıklayıcı bilgilere sık sık yer vererek hem müşteri kitlenizi bilinçlendirmiş hem de hesaplarınızı aktif bir şekilde kullanarak etkileşimi artırmış olursunuz.

Aynı şekilde ürün/hizmetlerinizden dolayı oluşabilecek sorunlar içinde müşteriler ile hızlı ve çözüm odaklı diyaloğa girmek kriz anını lehinize çevirmek için etkili bir yöntemdir. Bunun aksini düşünecek olursak, olaya hakimiyetinizi yitirir ve müşterinizin hakkınızda olan olumsuz düşüncelerini yaymasına olanak sunarsanız, sizden hizmet/ürün alacak kişiler için olumsu bir önsezi oluşturmuş olacaksınız.

 • Rakip Analizi İle İşlerinizi Hızlandırın

Gerek seo gerekse sosyal medya yönetiminde hızlı çözümler üretmenize ve daha sağlıklı ilerlemenize yardımcı olacak bir unsurda rakip analizleridir. Çünkü rakiplerinizin yapmış olduğu çalışmaları doğru bir şekilde analiz ederseniz, aldıkları olumlu/olumsuz dönüşleri görebilir ve bunları kendinize uygulayabilirsiniz. Bu analiz sizlerin deneme/yanılma sürecinde hata yapma oranınızı en aza indirecektir.

Burada en önemli maddelerden biri de rakipleri çalışma sürecinin başında analiz edip, sonrasında analizleri devre dışı bırakmaktır. Evet, sosyal medya yönetimini ilk ele aldığımızda daha fazla efor ile rakiplerinizin tümünü en ince ayrıntısına kadar analiz ederek belki de günlerinizi buna harcayabilirsiniz. Fakat çalışma devamlılığı içerisinde de rakip analizlerini sık sık yineleyerek, rakiplerinizin yaptıkları çalışmaları, kampanyaları ve benzeri aktiviteleri yakından takip ederek farklı fikirlere sahip olmanın yanı sıra, müşteri potansiyeli kişilerin hareketlerini de kontrol ederek onlara ulaşmanın nihai yollarını tespit edebilirsiniz.

 • İçerikler İşletmenizi Yansıtır: Doğru İçerik Seçimi

Video, yazı veya resim içeriklerinde işletmenizi yansıtacak tavırlar sergilemeniz ve bunları yaparken binlerce kelime anlatabilecek olan ürünlerinizi ile bazen iki kelime ile anlatabilmeniz gerekmektedir. Günümüzde insanların uzun yazıları çok nadir okuduğunu düşünürsek, paylaşımlarınızda merak uyandıran ve içeriğin sonunda alma hissini ayaklandıran duygulara yer vermeniz gerekir içeriklerinizde.

İşletmeler için yoğun bir içerik paylaşımına gereksinimi yoktur. Örneğin bir makine üreten firma olduğunuzu varsayarsak sizlerin ortalama günde veya 2 günde bir paylaşım yapmanız bunlarında satışını gerçekleştirdiğiniz ürünler hakkında bilgi vermek, makinaların özellikleri ve kullanımları hakkında bilgiler vermeniz yeterlidir. Belli bir süre sonra paylaşım kotanızı düşürürseniz, artık paylaşımlar kendini yineleyecek bu da işletmenize yüksek verimlilik sağlamayacaktır.

İçerik paylaşımlarında sadece yazılı paylaşımlar ile kısıtlı kalmamak bunların yanı sıra sosyal medyaların izin verdiği formatlar da video, gif, animasyon ve farklı görsel kolajları oluşturmanız etkili bir çözüm olacaktır.

 • Doğru Hastang Ve Etiket Kullanımına Özen Göstermelisiniz

Hastang ve etiketler sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılan bir arama sorgu biçimidir. Paylaşımlarınızda doğru bir şekilde kullanımını sağladığınız takdirde ciddi bir geri dönüş alabilirsiniz. Bazı işletmelerin bu kısımda yaptığı en önemli iki hata ise çok fazla hastang ve alakasız hastang kullanımıdır. Yine bir makine üreticisi olarak üretimini gerçekleştirdiğiniz makinayı paylaştığınızı düşündüğünüzde sadece makinanız ve sektörünüz ile alakalı kelimeleri tercih etmelisiniz. Trend topic de yer alan kelimeleri seçip bunlarla paylaşım yaparsanız, işletmenizin kalitesini düşürmüş olacaksınız.

 • Reklamlar İçin Bütçe Ve Zaman Ayırmalısınız

Sosyal medya yönetimi konusunda ciddi ve potansiyel bir müşteri geri dönüşü sağlamak istiyorsanız, bunun en hızlı çözümü reklam vermektir. Reklam verirken birçok analizi göz ardı etmemelisiniz, aksi halde hem zaman hem de bütçe kaybı yaşamak mümkündür. Sosyal medya hesaplarınızda reklam verirken öncelikle müşteri kitlenizi tanımanız lazım ve sizlere nereden, nasıl bir dönüş sağlayacaklarını az çok kestirmeniz gerekmektedir. Örneğin, bir ayakkabı mağazası iseniz burada form reklamı vermenize gerek yok. Çünkü sizin müşteri kitleniz direkt olarak satın alabilecek yapıda bir kitle. Fakat tıp alanında bir uzmanlığınız varsa burada form reklamı oluşturarak insanlar ile hızlı bir şekilde diyaloğa geçebilirsiniz.

Bu yüzden reklam vermeden önce müşteri kitlenizi analiz etmeli ve doğru görsel, kısa-öz bilgiler ve etkileşime geçirici duygu uyandırmalı. Reklam verme sürecinde doğru kitle belirlemeniz çok önemli, bugün birçok sosyal medya reklam panelinde cinsiyet, yaş, yaşadıkları bölge, hobiler ve ilgiler gibi alanlar mevcuttur. Bu seçimleri en iyi şekilde değerlendirirseniz verdiğiniz reklam formatı ile birçok müşterinin ilgisini çekebilirsiniz.

Neden Sosyal Medya Ajansı İle Çalışmalısınız?

Sadece dijital pazarlamada değil reel hayatta da geçerli olan bir kural vardır “İşi ehline bırak”. Sosyal medya yönetimi ve sosyal medya yönetim araçlarını kullanmak deneyim, tecrübe, uzmanlık ve ilgi isteyen bir yönetimdir. Bu yüzden bir ajans yerine işletmeniz adına siz yaparsanız maddi kaybın yanı sıra müşteri izlenimleri açısından olumsuz bir tutum da sergilenmesi kaçınılmazdır. Ayrıca, işletmesi adına firma yetkililerin kendisinin yönetmesi iki noktadan birisini eksik yapmasına sebep olmaktadır. Ya kendi işinde çok ilerleyemez ya da sosyal medya yönetiminde bazı eksikler mevcut olur.

Bunların yanı sıra sosyal medya yönetimini sadece gelişigüzel paylaşım olarak algılamak sıkıntılı bir durumdur. Çünkü hesapları kontrol ederken ve paylaşım sunarken birçok araçtan faydalanmanız gerekmektedir. Grafik paylaşımı yaparken Photoshop, Adobe Illustrator, metin paylaşımı yaparken keyword tools, hesapları yönetirken Buffer, Hooutsuite gibi bir çok araçların kullanımına hakim olmanız gerekmektedir.

İstanbul Sosyal Medya Ajansı Olarak Size Kaliteyi Sunuyoruz

İstanbul sosyal medya ajansı olan dijicube, uzun yıllardan bu yana dijital pazarlama konusunda kendini kanıtlamış ve müşterilerine yüksek geri dönüşler aldırmış bir firmadır. Firmamızın en önemli gayesi siz değerli müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak ve mevcut olan müşteri kitlenizi %500’lere varan oranlarda artırmaktır.

Sosyal medya ajansı olarak neden dijicube firmasını seçmem gerekli diye bir soru aklınıza gelecekse kısaca şunu belirtmek isteriz ki, ekibimizde yer alan grafiker, seo uzmanı ve dijital pazarlamacı çalışma arkadaşlarımız kendi branşlarında yıllarca sektörde hizmet vermiş olup, gelişen ve değişen teknolojiye hızlıca adapte olabilecek kapasitedirler. Sizler de işinizi sağlama almak ve sosyal medya konusunda uzman bir ajans ile çalışmak istiyorsanız dijicube sizlere her an yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatı Nedir?

Sosyal medya yönetimi konusunda hiçbir sosyal medya ajansının net fiyat aralığı yoktur. Bu konuda fiyatı belirleyen en önemli unsur sektör ve rekabet oranlarıdır. Bu yüzden sosyal medya yönetiminiz için fiyat almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi araçları Nelerdir?

Onlarca sosyal medya yönetim aracı bulunmaktadır ve bunların birçoğu farklı işlevselliğe sahiptir. Fakat sizler için en çok kullanılan araçları sıralamak gerekirse şu şekildedir;

 • HootSuite
 • Buffer
 • Zoho Social
 • Sendible
 • Sprout Social
 • Facebook İçerik Stüdyosu
 • TweetDeck
 • SocialPilot
 • eClincher
 • MeetEdgar
 • MavSocial

 

Sosyal Medya Yönetimin Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya yönetimini en önemli faydası işletmenizin daha fazla kitleye hızlı ulaşmasını sağlamak, marka bilinirliği oluşturmak ve ürün/hizmetlerinizi insanlara daha etkili bir şekilde anlatmanızı sağlamak.

İşletmeler için çözüm ortağı olan dijicube sosyal medya ajansı olarak sizlere hizmetlerimizi en iyi bir şekilde sunacağımızı ve bununla birlikte ciddi bir geri dönüş potansiyeli elde edeceğinize emin olabilirsiniz.