Tanıtım Filmi

Son günlerde en iyi fotoğraflar ve gifler bile artık videoların gölgesinde kaldı. Aslında, ortalama olarak insanlar videolu sitelerde bile video olmayanlara göre 2 veya 3 dakika daha uzun kalıyor. Web sitelerinin flash giriş videolarını bir açılış sayfasının parçası olarak kullandığı zamanları hatırlayanlar vardır. Bugünlerde, web tasarımında kullanılan videolar çok revaçta ve artık çok daha yaratıcı. Birçok site, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için video kullanıyor.

Bir kurum veya işletme için hizmet ve ürün tanıtımında en yaygın ve kullanışlı yöntemlerden birisi, tanıtım filmidir. Tanıtım filmi, bir iletişim stratejisidir. Kamuoyuna ya da hedef kitleye doğrudan ve kısa bir şekilde firma, ürün, firma ve ürün misyonu, hizmet veya kişi hakkında bilmeleri gereken her şeyi anlatır. Ve aynı zamanda, markanın ve içeriğin geri kalanının tonunu belirler.

Tanıtım filmi, harika bir ilk izlenim bırakma şansıdır, tıpkı yeni insanlarla tanışmalarda olduğu gibi. Sizin hakkınızda insanların nasıl hissettiklerini büyük ölçüde etkileyecek olan birkaç dakikadır. İş açısından bakıldığında, sizi diğer görsellerden ve videolardan ayıracak etmendir tanıtım filmi. Markanın ve içeriğin geri kalanının arkasındaki tonu belirlediği gibi beklentileri ve hatta kişiliği belirler.

Tanıtım filmi, markanızı ve sizi tanınabilir ve benzersiz kılar. İzleyicinizin ekranda gördüğü ve aynı anda duyduğu şey, nihayetinde sizi nasıl deneyimledikleridir. Bu deneyime renk paletiniz, adınız, logunuz ve videonun değerinin sunuş şekli dahildir.

Tanıtım Filminin Faydaları Nelerdir?

Tanıtım filminin faydaları nelerdir? sorusu, sıklıkla sorulan sorulardan birisidir. Bir firmanın, markanın, hizmetin, ürünün veya kişinin tanıtımını yapmak için hayata geçirilebilecek birçok strateji vardır. Ancak, en fazla etkileşimi videolar sağlar. Çünkü bilindiği üzere görsellik hafızaya çok daha güçlü etki etmekte ve eder algıların açılmasını sağlamaktadır. Bu tarz videolar, rekabette öne çıkmanıza ve beğeni toplamanıza yardımcı olur.

İnsanlar, bir markanın ve hizmetin arkasındaki yüzü görmeyi sever. Bir tanıtım videosu ya da filmine sahip olmak, insanların sizi daha fazla hatırlamasını sağlayacaktır. Çoğu videonun farkındalık, eğitim ve ikna gibi bir hedefi vardır. Bir filmi hedef kitlenize kuruluşunuzu, sizi ve hizmetinizi yalnızca yazılı kelimelerin ötesinde açıklamasının bir yoludur.

Kitlenize, markanızı daha iyi deneyimleme fırsatı sunar. Tanıtım videoları, markanızı kişiselleştirmenin, kişiliğinizi göstermenin ve şirketinizle çalışmanın gerçekten nasıl bir şey olduğunu paylaşmanın da harika bir yoludur. Bir web sitesine, özellikle de ana sayfa düzenine, sosyal medya kanallarına bir tanıtım filmi eklemek, ziyaretçilerin dikkatini çekmenin etkili bir yolu olabilir.

Tüketiciyi cezbedecek, sizinle bağlantı kurmalarını sağlayacak ve hatta onları bir satın alma işlemi yapmaya yönlendirecek bir bir reklam filmini hazırlamak için bir ajanstan yardım alabilirsiniz. Profesyonelce hazırlanmış ,aynı zamanda internet sitenize gelen misafirlerinizi ağırlamak, saygı göstermek ve herhangi bir soruyu yanıtlamak için de harika bir yöntemdir. Web sitesi için tanıtım videonuz, dönüşleri artırabilir ve ayrıca görüntülemeler almaya başladığınızda bir animasyonlu pazarlama videosu olarak çalışabilir.

Ziyaretçilerinize birkaç dakika sayfanızda kalmaları için bir sebep veya motivasyon vermezseniz, onları kaybedebilirsiniz. Sonuç olarak, bir tanıtım filmi veya buna reklam filmi de diyebiliriz, hikâyenizi anlatmanıza, şirketinizi veya hizmetinizi hayata geçirmenize ve dönüşleri artırmanıza olanak tanır. İzleyicilerin hikâyenizden etkilenmeleri açısından, tanıtım filmlerinin ilgi, güven ve kesinlik gibi duyguları geliştirdiğinden emin olabilirsiniz. Hatta geniş network ağı sayesinde, dünyada tanınır hale gelebilirsiniz. Küçük hedeflerden, potansiyel büyük hedeflere ulaşırsınız ve kısa sürede müşteri portföyünüze yeni müşteriler eklemiş olursunuz.

Profesyonel Bir Tanıtım Filmi Oluşturma

Bir tanıtım filmi çektirme konusunda kararsız mısınız? Bu konudaki bazı istatistikler, size ihtiyacınız olan onayı verebilir. Yapılan bir araştırmada tanıtım filmlerinin, dönüşleri yüzde 20 veya daha fazla arttırdığını ortaya koymuştur. Başka bir araştırma da bir tanıtım filminin, ürünlerin ve hizmetlerin anlaşılma oranını yüzde 74’e kadar artırabileceğini göstermektedir. Ancak, en iyi sonuçları alacağınızdan emin olmak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Bir tanıtım filminde, bir hedef ve bir amaç olduğu unutulmamalıdır. Sadece bir videoya sahip olmak için bir video oluşturulmaz. Video sıkıcıysa ve izleyenler açısından bir değer sağlamıyorsa ne anlamı var?

Tanıtım filmi, hikâyenizi canlandırmak için güven ve merak gibi duyguları uyandırmalıdır ve bundan emin olmak için bir plana ihtiyaç duyarsınız. Bir tanıtım filminin amacı, markanızın müşterilerle daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmasına yardımcı olmaktır. Profesyonel bir tanıtım filmi oluşturma konusunda izlenmesi gereken en iyi uygulamalar şunlardır:

 • Hedef Kitleyi Analiz Etmek
 • Kendini Kitleye Tanıtmak
 • Ayrıntılara Girmek
 • Duygulara Hitap Etmek
 • Ürün veya Hizmet Özelliklerini Vurgulamak ve Ne İşe Yaradığını Göstermek
 • Ürün ile Alakalı Farklı Görüntülere Yer Vermek
 • İlhamları Paylaşmak
 • Marka Hakkında Konuşmak
 • Harekete Geçirici Mesaj Eklemek
 • Videonun Uzunluğuna Dikkat Etmek.
 • Ekip Yeteneğini Sergilemek
 • Ürünün Nasıl Oluştuğunu Belirtmek
 • Benzersiz Olmak
 • Öz Anlatım ve İlginç Teknikler Kullanmak
 • Kaliteden Ödün Vermemek

Tanıtım Filmi Çeşitleri

Gerçek çekimlerle hazırlanan tanıtım filmleri, motion graphics tasarımlar ile de hazırlanabilmektedir. Aynı zamanda gerçek çekim ve motion bir arada da kullanılabilir. Bu yöntemler ile hazırlanan tanıtım filmi çeşitleri vardır. Dünya çapında sıklıkla kullanılan çeşitleri kurumsal film, ürün filmi, etkinlik, web sitesi, firma tanıtım filmi, infografik tanıtım filmidir.  Kurumsal tanıtım filmi, kurumun marka ile bütünleşmesini sağlamaya yarar. Üslubu, daha kurumsaldır ve kuruma ait renklerin kullanılması başlıca özelliğidir. Ürün filmi, satıştaki veya piyasaya yeni çıkan bir ürünün kamuoyuna tanıtmak amacıyla hazırlanan videolardır. Gerçek görüntü dışında motion tasarım da kullanılabilir.

Etkinlik filmi ise fuar, seminer, konser ve sempozyum gibi organizasyonların hedef kitleye tanıtılmasıdır. Web sitesi tanıtım filmi, ister yayında olsun ister yeni kurulmuş olsun, sitenin tanıtımını yapmak amacı güder. Böylece site, daha fazla kişiye ulaşır. Firma  için kurumsal filmi de diyebiliriz. Firmayı, misyonunu ve ürünlerini tanıtan filmlerdir. İnfografik tanıtım filmlerinde kullanılan yöntem, bilgi ile grafiğin birleştirilmesi olan infografik tasarımların hareketlendirilmesidir.

Tanıtım Filmi Uzunluğu Ne Olmalıdır?

Bir tanıtım filminin ne kadar uzun olması gerektiğine dair kesin bir kural yoktur ve çoğu filmin, oluşturulan içeriğin ve hedeflenen kitlenin türüne bağlı olabilmektedir. Ayrıca, videoyu koymayı planladığınız platform, videonuzun süresi üzerinde büyük rol oynar. Videoyu kendi web sitesine koymayı planlayanlar, videonun uzunluğuyla oynayabilir.

Bununla birlikte, genellikle insanlar web siteniz için hazırlanan bir tanıtımı izleyip izlemeyeceklerine tek bir şeye dayanarak karar verir. O da, videonun uzunluğudur. O halde bir tanıtım filmi uzunluğu ne olmalıdır? Etkisini artırmak için kısa tutmaya özen gösterilmelidir. Dikkatleri üzerinize çekebilmeniz ve devam ettirebilmeniz için bir tanıtım filminin uzunluğu, yaklaşık 3 ila 5 dakika arasında değişmektedir. Bu süre ile tanıtım filmi etkisi en üst düzeye çıkar.

Otomatik Oynatı Kapatın

Bazen anne ve babalar çocuklarına istemedikleri şeyleri yaptırır ve bu eylem çocuklar üzerinde tam tersini yapma arzusuna neden olur. Aynı felsefe otomatik oynatılan videolar için de geçerli olabilmektedir. Web sitenize yüklediğiniz introyu, ziyaretçilerinizin izlemek istemelerini sağlayın, onları filminizi izlemeye zorlamayın.  İnternette birkaç sekme açmış insanlar için bir videonun oynatılmaya başladığını duymak ve sesin nereden geldiğini bilmemek kadar can sıkıcı bir şey yoktur. Ziyaretçilerinize sayfa içeriğine göz atma şansını tanıyın. Sunduğunuz hizmet ile ilgileniyorlarsa, sitede daha fazla kalıp oynat düğmesine gönüllü basacaklardır. İnsanları izlemeye teşvik etmek için içeriğinize, yazılı veya görsel yönlendirme ipuçları eklemeyi düşünebilirsiniz.

 

Tanıtım Filmi Fiyatları

Tanıtım filmleri ile işletmenize değer katmak istiyorsunuz ve aklınızda oluşan sorulardan birisi de, bir tanıtım filmi ne kadara mal olur? Başarılı bir tanıtım filminin, bazı kriterlere göre belirlenir.  İster büyük olsun ister küçük, her firmanın en önemli pazarlama ve reklam araçlarından olan reklam filmin, ciddi bir prodüksiyon deneyimi gerektirir. Kuruluşlar ve kişiler için mükemmel bir dijital yatırım olan  öncelikli olarak çekecek ajansın kendisine göre belirlediği fiyata, markaya, müşteri taleplerine ve taleplere yapılan dönüşlere göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda, bu fiyat oluşumlarını belirleyen birçok faktör daha bulunmaktadır. Uzman bir ekipçe çekilmesi gereken tanıtım film fiyatını etkileyen diğer faktörler şunlardır:

 • Çekimi Yapacak olan ekip ile ekipman
 • Senaryo
 • Çekimin yapılacağı gün
 • Çekimin yapılacağı mekân
 • Seslendirme
 • Kurgu ve Montaj
 • Grafik düzenlemeler

Sonuç olarak, tanıtım filmi olmayan bir işletme biraz eksik kalmış sayılır, olmadan kitlenizi meşgul etmezseniz, yoğun rekabetin hâkim olduğu bir dünyada müşteri kaybetme riski ile karşı karşıya kalırsınız. İnsanların dikkatlerini çekmeniz, onlarla basit ve etkili bir şekilde iletişim kurmanız ve akılda kalıcı olmanız gerekir. Harika filmlerin sizinle bağlantı kurması gibi, harika firmanızı tanıtan film de hedefinizle bağlantı kurar ve harekete geçmeleri için onlara ilham kaynağı olur.