Web Tasarım 360

Internet Live Stats verilerine göre güncel olarak toplamda web site sayısının 2 milyara yaklaştığını düşünürsek insanlar için artık sanal dünyanın vazgeçilmez olduğunu düşünebiliriz. Bugün mikro işletmeden holdinglere kadar hemen hemen her işletmenin sahip olduğu web siteler, yazar, politikacılar ve benzeri birçok kişinin sahip olduğu web siteler günümüzde kişileri ve firmaları yakından takip edilmesi açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Peki, nedir bu web tasarım? İşletmelere, kişilere ne gibi faydası var ve bir web tasarım nasıl olmalıdır?

Web Tasarım Nedir?

Kişi veya kurumların ürün ile hizmetlerini sergilemek için tasarımsal olarak projelendirildiği ve grafik haline getirildiği, sonrasında planlanan dokümantasyonun kod, yazı ve görseller ile bir bütün haline gelen kısmına web tasarımı denilmektedir. Bu işlemlerin tamamen bitirilmesi ve hosting diye adlandırılan barındırıcılara dosyaların aktarılması sonucunda aktif bir web sitesi ortaya çıkmaktadır.

Web Tasarımı Oluşturan Faktörler Nelerdir?

Web tasarımlar öncelikle bir hayal gücü ile inşa edilerek ortaya çıkmaktadır. Kişi veya kurumların aklında olan görsel dizayn konusunda uzman ajanslarına iletilmesi sonucunda grafik tasarım bölümü bunu görsele dökmektedir. Bunun akabinde ise oluşturulan görseller css ve js formatları ile bir bütün haline gelerek son halini alır.

Düzen Faktörü: Tasarımlarda kullanılacak grafik ve metinler simetrik bir yapıda olmalı, kullanıcı dostu olarak ziyaretçilere sunulmalıdır. Bu dizayn UX & UI için önem arz etmekte olup, ziyaretçilerin hem web sitelerinde uzun kalmasını sağlar hem de daha rahat site içerisinde dolaşarak istediklerini bulmalarını kolaylaştırır.

Renk Seçimi: Tasarımlarda renk seçimi oldukça önemlidir. Burada kurumsal kimlik oluşturmak isteyenler kartvizit, broşür ve benzeri yerlerde kullandıkları renk tonlarını tasarımlarda da uygulatarak bilinçaltında marka bilinirliği oluştururlar. Tasarımda renk seçimi oldukça sade ve göz yorucu olmamalıdır, bu tonlamalar ziyaretçilerin web sitelerini kısa sürede terk etmelerini sağlar.
Dikkat ederseniz büyük başarı elde etmiş olan sosyal medya siteleri veya kurumsal siteler genellik 1-3 arası renk tonundan oluşur bunlardan birisi ana renk diğerleri ara renk olarak kullanılır ve saatlerce bu sitelerde dolaşsanız da negatif bir enerji salgılamaz.

Grafik Kullanımı: Grafik kullanımları web sitelerini daha şık bir hale getirmek için etkili bir yöntem olsa da olumsuzlukları da mevcuttur. Sade tasarımlar ile işletmenizi veya fikirlerinizi yansıtacak uygulamaları ön planda tutmalısınız. Sayfa içerisinde yazı ve görsel orantısını iyi sağlayarak çok aşırı bir görsel kullanımına yer vermeyerek, site açılış hızını olumsuz hale getirmeyin. Özellikle küçük grafiklerde svg, webp gibi formatlara yer vererek hızlı resim açılışları sunmaya özen gösterin.

Yazı Fontları: Tasarım içerisinde kullanılacak fontlar hem mobil hem de masaüstü bilgisayarlarda rahatlıkla okunabilir olmalı eğer site içeriği Türkçe ise fontun Türkçe karakteri desteklediğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde bozuk font tipleri ile ziyaretçilerinize okuma zorluğu yaşatırsınız, ayrıca seçtiğiniz font tipleri göz yorucu olmamalıdır.

İçerik: Web sitelerinde oluşturulan içerikler kullanıcı ve arama motorları odaklı olarak bilirkişiler tarafından hazırlanmalıdır. Çünkü içerikler müşteri dönüşümlerini sağlamak veya ziyaretçilerin web siteleri takibe alması için en önemli faktördür. Metin-Görsel denklemini çok iyi kurguladığınız takdirde okuyucuya verilmesi gereken mesajı ve bilgiyi daha net verirsiniz.

Web Tasarımı Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Öncelikle hedef kitlemizi iyi tanımalı ve kapasitelerine göre bir tasarım örneği çıkarmalıyız. Örneğin işletmeler için bir tasarım yapıyorsanız firmalar ağırlıklı olarak 3 kısma önem verir: ürün, hakkımızda, iletişim. Bu 3 kısmın kolay ulaşabilir olmasına ve içerik kısımlarının zengin, anlaşılır olmasına özen göstermeniz sonucu verim alabilirsiniz.
 • Web tasarımların kodlamasının gerçekleşeceği süreçte tüm tarayıcılarda ve mobilde aynı düzene sahip olmasına özen gösterilmelidir. Farklı tarayıcılarda dağınık bir görünüme sahip tasarımlar üzücü bir sonuç verebilir.
 • Kolay kullanıma sahip bir ara yüze sahip olmalıdır. Günümüzde her ne kadar internet kullanıcı sayısı 5 milyarın üstünde de olsa insanlar henüz web sitelerinde neyin nerede olabileceğinin farkında olmayabilir. Bu sebeple tasarım dizaynı yaparken sanki amatör bir ziyaretçi potansiyeli varmış gibi inşa ederseniz, her iki tarafta olumlu bir sonuca varılır.
 • Temiz kodlanmış tasarımlar arama motorları için en çok sevilen tasarımlardır. Site içerisinde kullanılan css, js ve html dosyaları ne kadar az ise arama motorları sitenizi daha kolay tarayacaktır. Sadece arama motorları için değil tabii ki, temiz kodlanmış web siteleri daha az sorguya sahip olacağı için site hızını da iyi seviyeye çıkartacaktır.

Web Tasarım İçin Kimlerle Çalışılmalı?

Projelerinizde ciddi bir etkileşim elde etmek istiyorsanız web tasarım işlerinizi konusunda uzman web tasarım ajanslarına bırakmalısınız. Çünkü web tasarım ajansları oluşturdukları web siteleri ile, güncel teknolojik gelişmelere hakim olmaları sebebiyle daha hızlı ve mantıklı bir sonuca varmanızda sizlere yardımcı olacaktır. El elden üstündür mantığını öne sürdüğümüzde projeyi sunan işletme/birey ve projeyi hayata geçirecek dijital ajansı ile ortak bir sonuca varılması, tecrübelerle sabit olarak her zaman en verimli çalışma şekli olmuştur.

Web Tasarım Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Web tasarım fiyatları yapılacak tasarıma ve işlevselliğine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı işletmeler özellikle farklı otomasyonların entegresini istedikleri için doğal olarak fiyatlarda artış gözlemlenmektedir. Ayrıca web tasarım fiyatlarını belirleyen ve değiştiren birçok faktör mevcuttur. Yapılacak güncellemeler, istenilen seo çalışmaları, grafik tasarımlar ve benzeri etkenler.

Bizim bu konuda müşterilerimize veya çevre işletmelere özellikle belirttiğimiz şey, fiyatın ekonomik olması çok iyi bir web tasarım olması anlamına gelmemektedir. Bugün sözde ajanslar tarafından yapılan 300-1000 TL’lik rasarımlar genellikle yüzlerce web sitesine giydirilmiş ve özgünlük içermeyen tasarımlardır. Bu tarz tasarımlar arama sonuçlarında yükselmenizi olumsuz şekilde etkilemektedir.

Web Tasarım Ajansı Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Öncelikle hangi web tasarım ajansı ile iş birliği yaparsanız yapın, referansları incelemelisiniz. Ajansın yapmış olduğu tasarımlar sizlere az çok profesyonellik konusunda fikir sunacaktır.

Seo deneyimine sahip olduklarını bilmeniz önem arz eder. Çünkü çalışacağınız web tasarım ajansı seo güncellemelerinden bihaber ise sizlere sadece görsellikten başka bir şey sunamaz. Sizlere teslim edilen web tasarımın olabildiğince seo yapılandırması kusursuz olması gerekir ki, arama sonuçlarında daha verimli bir şekilde yükseliş sergileyin.

Teknik destek imkânı sunan ajanslar ile çalışmanız sizler için oldukça faydalı olacaktır. Sonuçta teknolojik gelişmeler sonucunda bazen web siteleri farklı hatalara sebep vermektedir. Böylesi hatalarda sizlere hızlı destek sunabilecek firmalar önceliğiniz olmalıdır.

İşletmeler genellikle kendi bulundukları bölgelerde web tasarım yapan firma arayışındalar. Biz bu konuda kesin bir dille belirtmek isteriz ki yakınlıktan ziyade kaliteyi göz önüne almalısınız. Çünkü yapılan işlem sanal ortam üzerinden yapıldığı için yakınlığın pek bir önemi olmayıp, yapılan işin kalitesi ciddiyetini korumaktadır. Dijicube olarak bizler bugün İstanbul’da web tasarım ajansı olsak da bugün Türkiye dışı birçok ülkeden müşterimize de hitap etmekteyiz ve pozitif bir geri dönüş almaktayız.

İstanbul Web Tasarım Ajansı Olarak Dijicube Size Kaliteyi Sunar

Web tasarım içerisinde yer alabilecek tüm sistemsel gereksinimlere ve görsel ihtiyaçları karşılayabilecek bir ekibe sahip olan dijicube dijital ajansı, kurulduğu günden bu yana en önemli misyonu müşteri memnuniyeti olmuştur. Bizler bu doğrultuda ekibimizde yer alan çalışma arkadaşlarımız ile müşterilerimizin isteklerine, bilgi ve tecrübelerimizi de ekleyerek profesyonel bir tasarım çıkartıyoruz.

Dijicube olarak hazırladığımız tüm web tasarımlar arama motorlarının seo gelişmelerini karşılayacak, tüm teknolojik cihazlarda görüntülenebilir özellikte olmaktadır. Kusursuz bir yapı ile sizlere sunduğumuz tasarımlar sonradan eklenebilecek özellikleri kolayca entegre edebileceğiniz şekildedir.

En önemlisi de bizler satış öncesi verdiğimiz teknik ve bilgi desteğini satış sonrasında da aynı verimle devam ettirerek sizlere en iyi şekilde soru ve sorunlarınızda yardımcı olmaktayız.

Web Tasarım İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Ürün veya hizmetinizi doğrudan satışa yönelik adımlar.

Web Tasarım Hangi Programlarla Yapılır?

Birçok web tasarım programlama sistemi mevcuttur ama bunlar sık kullanılanlara göre sıralarsa;

 • Adobe Photoshop
 • WordPress – (İçerik Yönetim Sistemi)
 • Joomla – (İçerik Yönetim sistemi)
 • Adobe Dreamweaver
 • Adobe Fireworks
 • Microsoft Frontpage
 • Adobe Illustrator
 • Swish
 • Freehand
Web Tasarım Kaç Ayda Öğrenilir?

Bu süreç net olmamakla birlikte 3-6 ay içerisinde yoğun bir çalışma ve doğru bilgileri elde ederek güzel bir ilerlemeye sahip olabilirsiniz. Fakat web ortamında en önemli faktör deneme-yanılma sürecidir, bu yüzden öğrenme sürecini yeni ve farklı tasarımlar çıkartarak pekiştirebilirsiniz. Net olmamakla birlikte en sağlıklı bir şekilde web tasarım yapısını öğrenebilmeniz için 1-2 sene eğitimle geçebilir.

Web Tasarımını Kimler Yapar?

Web tasarımlarını genellikle web tasarım ajansları üstlenmektedir. Bireysel olarak yapan çok olsa da işletmelere özellikle kurumsal ajanslar ile çalışmalarını tavsiye ediyoruz.

• Web Sitesi Neden Önemli?

Gelişen ve değişen teknolojide insanlar artık ürün/hizmetlerini sanal ortamda pazarlamaktadır. Aynı şekilde belli bir popülerliğe sahip kişiler de kitlesinin takibini kolaylaştırmak için web sitesi yaptırmaktadır. Kısaca şunu diyebiliriz, reel hayatta özelliğini yitirmiş marka bilinirliği, satış artırıcı faaliyetler ve toplumsal etkinlikler artık tamamen sanal ortamda faaliyetlerini sürdürmektedir. Daha ön planda olmak ve daha fazla kitleye hitap edebilmek adına günümüz teknolojisinde web sitesi büyük önem arz etmektedir.