Web Yazılım Ajansı
Web Yazılım Ajansı özellikle işletmeler açısından bakılacak olursa, günümüzde bir web sitesine sahip olmanın önemi tartışılmaz. Küçük işletmelerden, büyük şirketlere kadar işi geliştirmek ve daha rekabetçi olmak açısından web sitesi, büyük bir önem taşımaktadır.  Bu nedenle, web site kurulumu ve gelişimi, son birkaç yılda rekor sayılara ulaşmıştır. Şirketim için bir web sitesi gerekli mi? Bir web sitesine yatırım yapmalı mıyım?

Bu gibi sorular, işletme sahiplerinin sorduğu yaygın sorulardır. Bir işletmenin küçük, orta veya büyük ölçekli olması fark etmez, büyüklüğü ve türü ne olursa olsun şirket hakkında bilgi sahibi olunması açısından işletmelerin, çevrimiçi varlıklarının bulunması gerekir. Nice işletme, çevrimiçi varlıklarını oluşturmaları nedeniyle önceki performanslarına kıyasla önemli bir büyüme sağlamıştır. Bu yüzden bir web sitesi, şirketin prestijini sergilemesinin yanı sıra şirket ürün ve hizmetlerinden oluşan bir portföydür.

İyi tasarlanmış olan, bilgilendirici ve güncel bir web sitesi, işletmenize güvenilirlik katacak ve markanızı güçlendirecektir. Modern pazarda bir şirketin başarılı olması, profesyonel bir web sitesine bağlıdır. Pazarlama açısından web sitesinin önemi, dijital pazarlama stratejisinin her yönüne kadar uzanır. Web sitesi kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan birisi de, web sitelerinin nasıl oluşturulduğudur. Bir web sitesinin oluşması, bir web tasarım ve web yazılım ajansı tarafından sağlanan web yazılım hizmeti sayesinde olmaktadır.

Peki, web yazılım nedir? Web sitelerinin ana temeli, işaretleme dilinden oluşmaktadır. Web yazılım, bu ana temeli meydana getiren işaretleme diline özellikler kazandırmak amacıyla uygulanan yazılımlara denir. Web sitelerinin otomatik olarak kendilerini güncelleyebilmesi, bu web yazılımlar yardımıyla olabilmektedir. Web tasarım ve yazılım ajanslarının sundukları web yazılım hizmeti, web sitesi sahibinin sitesinde yer almasını istediği tüm eklenti ve kontrollerin bir arada olmasını sağlar.

Web Yazılım Ajansı Hizmeti

Bir web sitesine sahip olmak, yaşadığımız dijital dünyada herhangi bir işletme için çok önemlidir. Bir işletme sahibiyseniz ve bir web siteniz yoksa muhtemelen büyük fırsatları kaçırıyorsunuzdur. Web siteniz, şirketinizin çevrimiçi varlığının merkezidir. Web sitesi, işletmelerin büyümesine yardımcı olacak birçok farklı pazarlama stratejisini gerçekleştirmek için önemli bir faktördür. Artık internetin, diğer tüm reklamcılık biçimlerinden çok daha geniş bir erişime sahip olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Gelişen teknoloji ile birlikte, internet dünyasına yönelik hizmetler de aynı ölçüde gelişme göstermektedir. Bu hizmetlerden en önemliler arasında iki tanesi web tasarım hizmeti ve web yazılım hizmetidir.

Bir web tasarım ajansı ve web yazılım ajansı müşterisi olan kurumların tasarımını yaptığı web sitelerine ait temel içerikleri yönetmekle birlikte, sitenin yazılım programlarını oluşturur, kurar, kontrolünü sağlar ve yönetir. Günümüzde web yazılım ajansı hizmeti, ilgi gören ön plandaki hizmetler arasındadır. Özellikle, nitelikli, profesyonel ve gereken tüm donanımlara sahip bir web yazılım ajansı ile çalıştığınızda, teknik hiçbir konu için endişelenmenize gerek kalmaz. Siz sadece, işinize odaklanırsınız. Tüm güvenlik, çalışma süresi, yedeklemeler, yükseltme işlemleriniz ajansınız tarafından halledilir.

Web Yazılım Ajansının Sorumlulukları

Genel olarak ve en basitinden bir web yazılım ajansının verdiği hizmet açıklaması, şirketlere ve kurumlara web siteleri tasarlayıp bu sitelerin onarım ve bakım hizmetlerini yürütmek olarak yapılabilir. Yazılım ajansları, web sitesine ait tüm detayları yerine getirmekle görevlidir. Bir web yazılım ajansının sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklardan bazıları şunlardır:

 • Öncelikli olarak, kurum şirket ya da kişilere internet kullanıcılarının dikkatini ve ilgisini çeken özgün, yenilikçi web siteleri tasarlar.
 • Grafik tasarım, sosyal medya ve SEO gibi faktörlere özenli yaklaşır.
 • Müşterilerinin gereksinimlerini araştırır ve onlar üzerinde yoğunlaşır.
 • Web site kullanıcıları istekleri doğrultusunda hareket eder.
 • Sitemin ihtiyaç duyduğu yazılımları belirler.
 • Web sitelerinin çalışabilirliği için kodlar hazırlayarak düzenlemeler yapar.
 • Web sitelerinin onarım ve bakım faaliyetlerini yürütür.
 • Web sitesinin haber, kampanya, indirim, promosyon tarzı olaylarını düzenler.
 • E-posta ile ilgili hizmetleri yürütür.
 • Web sitesinin aldığı trafik gibi konularda rapor oluşturur.

 Web Yazılım Ajansının Faydaları

Web yazılım ajansının faydaları arasında tanıtım faaliyetleri gelmektedir. Günümüzde web sitelerinin tanıtım faaliyetleri için en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilen web yazılım sayesinde işletmeler kendilerini artık çok daha hızlı ve kolay tanıtabilmektedir. Web yazılım uygulamaları sayesinde firma, tüketicinin gözünde daha güvenilir bir yer edinir. Bir web yazılım ajansı, çevrimiçi ürün tanıtımında bulunan firmalar için 7/24 açık mağaza imkânını da sunar. Bir web yazılım ajansının önceliği,  firmanın ve firmanın hizmet verdiği sektörün ihtiyaçlarını belirlemektir. Ve böylece ortaya en uygun çalışmalar çıkmaktadır. Web yazılım ajansı, planlanan başarılara ulaşılmasını sağlayan içerikler kullanır ve böylece firmanın, en hızlı biçimde geri dönüşler almasına olanak tanır.

Web yazılım ajansı hizmetleri sayesinde firmalar, potansiyel müşterilerin dikkatini ve ilgisini çekmeyi başarır. Ticari web siteleri, müşterilerinin güvenliğini büyük ölçüde önemser. Web yazılım ajansı, uzman yazılım ekibi sayesinde arzu edilen güçlü alt yapının sağlanmasını mümkün kılar. Profesyonel bir web yazılım ajansı daima firmaları başarıya bir adım önde taşır.

Web Yazılım Kodlama Nedir?

Web yazılım hizmetleri sunan tasarım ve yazılım ajanslarının oluşturduğu web sitelerinin, kullanıcılar tarafından görülemeyen ve görülebilen özellikleri vardır. Web yazılım yardımıyla oluşturulan bir web sitesinin içeriği, tasarımı ve logosu kullanıcı tarafından görülebilen özellikler arasındadır. Tüm bunlar, kullanıcının aktif olarak gördüğü görsellerden ibaret özelliklerdir. Kullanıcıların bir de, bir web sitesinin beyni olarak adlandırılan göremediği kodları vardır. Bu kodlar, binlerce satırdan oluşmaktadır. Bu kod satırları arka planda görülmez ve görselleri bir araya getirmek bu kodlar sayesinde olmaktadır.

Donanım, bilgisayarın kullanılmasını sağlar. Donanım dışındaki her şey, kapsamlı bir web yazılımdır. Bu tanımı internet içinde kullanabiliriz. Web yazılım kavramı ise web sitesindeki yazılım ile ilgili tüm materyal ve içerikleri kapsamaktadır.

Web yazılımı açısından en önemli unsur kodlamadır. Web yazılım kodlama için programlama dilleri kullanılır. Programlama da denilen kodlama komutlar dizisidir ve bilgisayarı yönlendirir. Böylece bilgisayar, donanıma nasıl davranacağını anlar. Kısacası kodlama yazılımları, kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlar.

Profesyonel Bir Web Yazılımı Nasıl Olmalıdır?

Bir çevrimiçi varlık stratejisine yani bir web sitesine sahip olmak,  işletmelerin çevrimiçi olarak pazarlanmasına olanak tanır. Bir web sitesine sahip olmanın bir başka önemi de,  işletmenin güvenilirlik oluşturmasına yardımcı olmasıdır. Bir web sitesi, sadece güvenilirlik sağlamakla kalmaz hem de şirketin daha başarılı olmasına ve olumlu bir izlenim bırakmanıza da neden olur. Profesyonel bir web yazılımı, bu kadar önemli olan web sitelerinin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Daha sonra, yapılması zorunlu değişikliklerin kolayca yapılması konusunda büyük bir önem arz eder.

Kodlama dillerinin tasarım esnasında kullanımı, profesyonelce yapılan bir web yazılımının en temel görevidir. Profesyonel bir yazılım ajansının, web site tasarımlarında yaygın olarak kullanılan CSS ve HTML kodlama dillerinin yanı sıra, daha yüksek düzeyde web siteleri tasarımları için farklı kodlama dillerini de bilmesi zorunludur. Uzman bir web yazılım firması, tüm kodlama dillerinde yazılım yapabilendir. Yazılım dili kodlamaları ile birlikte web sitelerinin mobil cihazlar ile ve SEO uyumluluğu, yönetim panelinin titizlikle hazırlanması profesyonel bir yazılım ajansının önem vermesi gereken hususlardandır.

Web sitelerinin arzu edilen pozisyona getirebilmek için yazılım dilleri denilen araçlar kullanılır. Web yazılım dilleri bu araçlara verilen addır. Web yazılım dilleri aracılığıyla, web sitesinin geliştirilmesi ve kullanıcılara hizmet vermesi sağlanır. İhtiyaçlar yönünde uygun olan dil kullanılmaktadır. Web yazılım dili ile web sitelerinde istenilen ve olması zorunlu detayların hepsi uygulanabilmektedir. Bir web yazılım ajansı bünyesinde sıklıkla kullanılan yazılım dilleri şunlardır:

 • Html
 • Css
 • Php
 • Javascript

Html Yazılım Dili

Web programlamada en çok tanınan ve önemli yazılım dilidir.  Bu web yazılım dili, bir işaretleme dilidir. Bu dil aracılığıyla web sitesi ana tasarımı yapılır. Html, çeşitli kodların yardımıyla video, resim ve metin gibi görsel görünümlerin oluşmasını ve rahatça görülmelerini sağlar.

Css Yazılım Dili

Web sitelerini üst seviyeye taşıyan Css yazılım dili, Html ile işbirliği içindedir. Böylece, sitelerin görsel açıdan gelişmeleri Css ile tamamlanmış olur.

Php Yazılım Dili

Sınırsız denilebilecek kadar kapsamlı olan Php yazlım dili,  sürekli güncellenen bir dildir. En yüksek seviyedeki web siteleri için kullanılır. Php yazılım dili ile tasarlanan web siteleri, istenildiği gibi geliştirilebilir.

Javascript Yazılım Dili

Javascript, Web yazılım dillerinin en popüler programlama dilidir.  Html kodları ile kullanımı, yazılımı zenginleştirir. Kullanımı oldukça basit olan bu dil sayesinde görsel açıdan web siteleri, daha başarılı hale getirilebilir. Php ile birlikte kullanımı ise hem site güvenliği hem de site ziyaretçi güvenliğini yükseltir.

Bir Web Yazılımcısının Bilmesi Gerekenler

Bir web yazılımcı olarak bilinmesi gereken temel bilgiler şunlardır:

 • Programlama Dilleri
 • Veri ve Algoritmalar
 • Sürüm Kontrolü
 • Web Sunucusu
 • Veri Tabanı ve SQL